Osuszanie fundamentów – budynek po zalaniu można odratować

Nawet jeśli obiekt budowlany stoi jest na terenie, gdzie wody gruntowe przebiegają stosunkowo nisko, istnieje niebezpieczeństwo, iż z czasem mury będzie przenikać woda. Może się to przydarzyć także niespodziewanie z powodu podtopienia czy też w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną, a czasami pojawienie się wilgoci następuje stopniowo na skutek uszkodzonej lub błędnie wykonanej hydroizolacji ścian.

Osuszanie murów – najpierw ustalenie przyczyn

Wilgotne mury nie znaczą od razu, że budynek nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim należy rozpocząć od sprawdzenia przyczyn tworzenia się wilgotnych plam. W pomieszczeniach takich jak toalety, niewietrzone piwnice czy kuchnie wykwitająca na ścianach pleśń jest częściej następstwem przecieków z uszkodzonego dachu bądź tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie sytuacje wymagają wykorzystania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia właściwej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, użycia powłok paroszczelnych albo poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na terenach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty i ściany budynków lub gdy doszło do zalania w wyniku powodzi (ewentualnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla profesjonalistów z zakresu hydroizolacji.

Metody osuszania murów

Eksperci, którzy mają szerokie doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budynków mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoją pracę od diagnozy przyczyn zawilgocenia i kondycji podmokłych murów. Jest to baza do wybrania najlepszych metod i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki pęcznieją i odpadają, a na murach wykwitają plamy, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wilgoci przez mury. Po nieizolowanych ścianach z cegły woda wspina się wysoko – niekiedy wręcz na parę metrów. Zdarza się to częstokroć, w szczególności w starych budynkach, aczkolwiek można to naprawić przywracając izolację poziomą murów, która zastopuje unoszenie się wilgoci ku górze. Następnym krokiem, oczywiście po właściwym przygotowaniu ścian, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz nałożenie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie murów wymaga nieraz przywróceniu hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem doświadczonego zespołu jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zdegradowanej papy termozgrzewalnej, mat bentonitowych czy izolacji bitumicznej, a w następnej kolejności nałożenie izolacji pionowej mineralnej lub elastycznej. Często niezbędne będzie również odnowienie łączenia izolacji ścian z izolacją pozostałych części budynków, jak dylatacje, stropy żelbetowe oraz płyty posadzkowe, żelbetonowe.