Chcesz wynająć detektywa? Dowiedz się, jak może Ci pomóc

Usługi prywatnych detektywów cieszą się coraz większą popularnością. Decydujemy się na na skorzystanie z ich oferty nie tylko w przypadku problemów rodzinnych. Ich usługi bywają pomocne również dla pracodawców – pozwalają np. zweryfikować czy pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego naprawdę jest niezdolny do pracy lub czy informacje podane przez niego w CV są zgodne z prawdą. Warto więc powiedzieć kilka słów na temat tego, jakie kwalifikacje powinien posiadać prywatny detektyw i w rozstrzygnięciu których spraw może nam pomóc.

Prywatny detektyw – praca tylko z licencją

Nie wszyscy mogą pracować jako prywatny detektyw. Aby legalnie wykonywać ten zawód, trzeba posiadać stosowną licencję, która przyznawana jest po zdaniu państwowego egzaminu. Pamiętajmy jednak, że osoby podchodzące do egzaminu muszą też spełnić wcześniej wskazane wymagania. Najistotniejsze z nich to posiadanie minimum średniego wykształcenia, świadectwa o nieposzlakowanej opinii wydanego przez komendanta powiatowego lub miejskiego Policji oraz obywatelstwa któregoś z krajów należących Unii Europejskiej. Wymogiem jest również bycie osobą niekaraną, a w przypadku byłych funkcjonariuszy Policji – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co istotne, kandydaci na prywatnych detektywów muszą mieć ukończone 21 lat.

Kiedy szukać pomocy detektywa?

Największa część zleceń, które realizują detektywi dotyczy wszelkiego rodzaju spraw rodzinnych. Do agencji detektywistycznej możemy zwrócić się m.in. gdy podejrzewamy, iż nasz partner jest niewierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic naszego dziecka należycie się nim opiekuje. Detektyw pomoże nam również określić faktyczną wysokość dochodów byłego partnera, co bywa bardzo przydatne podczas spraw o ustalenie wysokości alimentów.