Badania operatorów – na czym polegają?

Poznaj więcej szczegółów o badaniach operatorów Bielsko na http://www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/

Gdy mowa o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zazwyczaj kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je wykonać. Obowiązek ten prawo nakłada także na operatorów dźwigów, koparek, wózków i podobnych sprzętów. Dlaczego jest taka konieczność i na czym badania te polegają?

Dlaczego badania operatorów są niezbędne?

Ustawa szczegółowo określa, które grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których wysoka sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Co więcej, jeśli chodzi o środowiska, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często zdarzają się wypadki, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i z tego powodu wykonywanie tego typu testów jest potrzebne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się operatorów i kierowców, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Sprawdza się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie zmierzchowe, a ponadto poziom koncentracji, prędkość reakcji oraz zdolność oceny odległości. Ważna jest też przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie trwają one dłużej niż trzydzieści minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo badania są ważne, to jest to zależne głównie od wieku osoby, której dotyczą. Standardowo są to trzy-cztery lata, zaś dla osób powyżej pięćdziesięciu lat – jeden-dwa lata.

Kontakt z firmą:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]