Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – poradnik

Fundamenty to podstawa każdej nieruchomości. Już podczas budowy należy zadbać o to, żeby dom był wytrzymały. Znakomite właściwości posiada izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Sprawdźmy zatem przed czym chroni taka izolacja.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – chroń ściany przed naturalną wilgocią

Czynniki zewnętrzne intensywnie oddziałują na strukturę nieruchomości. Niekorzystne konsekwencje ma szczególnie oddziaływanie wód gruntowych, co może być przyczyną błyskawicznej utraty ciepła. Wilgotne fundamenty powodują, że rośnie poziom przepuszczalności cieplej nieruchomości, a tym samym podnoszą się koszty ogrzewania. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest najczęściej wykorzystywaną formą hydroizolacji pomagającą budynek przed niekorzystnym wpływem wilgoci oraz tzw. podciąganiem kapilarnym. Wykorzystuje się ją zarówno przy nieruchomościach mieszkalnych, jak i produkcyjnych. Konstrukcję osłania się za pomocą różnych sposobów izolacji. Ciężką izolację stosuje się na bardzo wilgotnych terenach, gdy woda zalega w pobliżu konstrukcji. Natomiast znacznie częściej stosowana jest izolacja przeciwwilgociowa, pomagająca ochronić ściany przed wodą opadową.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – osobne projekty dla newralgicznych części

Podstawę nieruchomości można izolować na zewnątrz oraz od wewnątrz. Wykorzystuje się do tego rozmaite tworzywa budowlane, np. tzw. lepiki, folie kubełkowe, masy hydroizolacyjne czy dyspersje akrylowe. Nie zapominajmy o tym, że fachowa izolacja przeciwwilgociowa fundamentów opiera się na wykonaniu osobnych planów dla trudno dostępnych punktów jak na przykład rogi, załomy i zespojenie ścian. Dlatego prace najlepiej zlecić specjalistom o ustalonej pozycji na rynku – tylko wówczas będziemy pewni, że nasz dom jest stosownie zakonserwowany przed oddziaływaniem wody.