Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie oraz znaczenie

Każdy, kto decyduje się na budowę domu, pragnie, by możliwie jak najdłużej jego stan techniczny się nie pogorszył. Nie jest to jednak możliwe, jeśli nie będzie wykonana prawidłowa izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja skutecznie chroni przed wilgocią na murach, dzięki czemu sprawia, że są one odporne na powstawanie plam, a w pomieszczeniach nie ma zapachu wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – realizacja i rola, którą wypełnia

Jedną z oznak nieskutecznej izolacji budynków okazuje się być zawilgocenie murów. Do tego dodać należy puchnące tynki i wspomniane na początku artykułu plamy, które najczęściej występują w piwnicy i na parterze. Tego rodzaju problemy naprawdę często spotyka się w tych budynkach, których fundamenty wykonano z czerwonej cegły. Bez żadnego znaczenia jest to, czy w grę wchodzą o budynki wybudowane przez laty, czy te nowe. Aby odtworzyć brakującą lub niewłaściwie wykonaną izolację poziomą, należy ustalić do jakiej wysokości musi ona docierać, a potem na każdym metrze bieżącym powierzchni ściany wykonać około dziesięciu nawiertów położonych na skos. Potem zrobione szczeliny trzeba wypełnić stosując do tego celu odpowiedni roztwór uszczelniający. Jest on higroskopijny, w konsekwencji czego efektywnie uszczelnia fugi i powstrzymuje przedostawanie się wody w górne rejony murów. By jednak izolacja pozioma okazała się efektywna, niezbędne jest też przywrócenie izolacji pionowej. W tym celu trzeba najpierw skuć zawilgocone tynki, oczyścić ścianę, pogłębić fugi, a na koniec zabezpieczyć całość środkiem izolującym. Dopełnieniem prac jest ocieplenie murów styropianem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją wykonać?

Wykonanie hydroizolacji nieruchomości mądrze jest zlecić mającej doświadczenie ekipie, która zna zagadnienie hydroizolacji. Tylko wtedy można być pewnym, że prace zostaną przeprowadzone właściwie, a izolacja się sprawdzi.