Czym są szalunki i do czego służą

Znajdź szalunki Kraków na abcszalunki.pl

Szalunki to to konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą najczęściej wykonuje się z desek. Może ona być wykonana również z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna charakteryzującego się niższą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów metalowych, ale takie postępowanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo dokładnie tak również określa się szalunki – sprawia, że mieszanka, która jest wylewana, zyskuje oczekiwany kształt. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Wykorzystując szalunki, można też solidnie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane do czasu, kiedy wylana mieszanka odpowiednio zastygnie.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszelkie konstrukcje z użyciem betonu wykonuje się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje zapełniony solidnie dobranym betonem. W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki usuwane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka porządnie zastygnie. Na ogół niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonuje się na przykład w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu cokołów ogrodzeń oraz sufitów żelbetowych. Mają jak widać bardzo szerokie zastosowanie, a budowa bez ich użycia nie przebiegałaby tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy konieczne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są również profesjonalne podpory oraz dźwigary. Często zdarza się, że małe przedsiębiorstwa budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. W takiej sytuacji rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w dostarczaniu ekipom budowlanym szalunków, a także sklejki.

Kontakt z firmą:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]