Rzeźby z metalu – na placach, w parku i prywatnych posesjach

Rzeźba stanowi jedną z najstarszych form aktywności artystycznej. Pierwsze jej formy zaistniały już tysiące lat temu i wciąż są obecne w przeróżnych sferach naszej egzystencji. Znajdziemy je z reguły tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w muzeach, na wystawach oraz w kościołach, ale też w miejscach publicznych: w gmachach urzędów, na ulicach i placach, a nawet w centrach handlowych. Powszechność rzeźb w naszym życiu jest na tyle duża, iż nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieła wychodzące spod ręki rzeźbiarzy widujemy właściwie na co dzień. W tym wpisie przytoczymy kilka przykładów potwierdzających powyższe słowa.

Rzeźby z metalu w miejscach ogólnodostępnych

Prace rzeźbiarzy, nawet gdy przedstawiają ogromne atuty artystyczne i estetyczne, notorycznie są przez nas traktowane jako tło – na terenach publicznych (choć nie tylko) są wszak obecne wręcz na każdym kroku. Niezliczone pomniki, a także rzeźby ustawiane na ulicach, w przydomowych ogródkach bądź na skwerach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości miejscowości. Ponad to często można spotkać je również w wielu budynkach. Są dekoracją na przykład w urzędach, szkołach czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej

Rzeźby z brązu. Na turnieje sportowe lub plebiscyty

Wspomniane powyżej przykłady dotyczą najczęściej masywnych, nieruchomych rzeźb. Ale jest to mniejsza część wszystkich rzeźb obecnych w naszym powszednim życiu. Zdecydowana większość z nich to jednak nieduże dzieła, stworzone z myślą o prywatnym użytku – to między innymi statuetki okolicznościowe, nagrody na zwycięzców turniejów oraz popiersia na zamówienie. Projektodawcy rozmaitego rodzaju eventów lub turniejów sportowych mają stosunkowo proste zadanie, bowiem nabycie rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych metali) nie jest dużym wydatkiem, a ich wykonanie wystarczy po prostu polecić doświadczonemu rzeźbiarzowi.