Płyn do biokominków – co warto o nim wiedzieć?

Postanowiłeś o kupnie biokominka, ale chcesz wiedzieć czym jest biopaliwo i czy można nim ogrzać mieszkanie? W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci kluczowe informacje, jakie wypada znać o działaniu i użytkowaniu paliwa do biokominków.

Czym jest biopaliwo do biokominka?

Biopaliwo do kominka to substancja tworzona na bazie alkoholu, w głównej mierze etanolu. Biopaliwa z wysokiej półki zawierają bioetanol, który produkowany jest z roślin, dzięki czemu są biodegradowalnym, odnawialnym paliwem, a na dodatek są kompletnie bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? W trakcie spalania się płynu nie wydziela się dym, zatem żadne substancje smoliste nie są wydzielane do atmosfery. Uwalnia się tylko para wodna oraz CO2 w bezpiecznej dla ludzi dawce. Niemniej jednak z powodu emisji dwutlenku węgla nie można instalować biokominków we wnętrzach, w których jest zamknięty obieg powietrza czy też niedostateczna jego cyrkulacja. Kupując płyn do kominków koniecznie dowiedzmy się, czy jest atestowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, gdyż wtedy będziemy mieć pewność, że produkt jest bezpieczny. Na zbiorniku biopaliwa powinny być wyszczególnione informacje o jego składzie, dlatego jeśli wytwórca nie ujawnia tych danych, a przy tym nie widzimy nadmienionego wcześniej certyfikatu, kupmy inny produkt. Z reguły droższe produkty charakteryzują się wyższą jakością, ponieważ na ich cenę składają się wydatki poniesione przez wytwórcę na lata testów i doskonalenia biopaliwa. Po czym jeszcze zidentyfikować płyn do biokominka wątpliwej jakości? W toku jego spalania wydzieli się nieprzyjemny zapach, pojawi się dym albo na obudowie biokominka osadzą się zanieczyszczenia.

Jak długo spala się biopaliwo do biokominka?

Paliwo do biokominka spala się bezwonnie, aczkolwiek istnieje wiele dodatków aromatyzujących, które można do niego dodać, żeby wydzielane podczas jego spalania ciepło rozprzestrzeniło po mieszkaniu także wybrany przez nas zapach. Na ile godzin wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa starcza się od 3 do 6 godzin, jednak prędkość spalania jest zależna przeważnie od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w wielu modelach można korygować. Płyn do kominków najczęściej można kupić w opakowaniach 1L lub 5L. Jeżeli posiadamy duży biokominek, którego podstawowym zadaniem ma być ogrzanie pomieszczenia, będziemy musieli zaopatrzyć się w pokaźne ilości płynu. Jeśli natomiast biokominek ma służyć jako dekoracja i wykorzystujemy go okazjonalnie, lepiej wybrać pojemniki o małej objętości. Pamiętajmy, że biopaliwo do kominków to produkt palny, więc najlepiej mieć w domu tylko taką ilość jaka jest konieczna do bieżącego wykorzystania.