Łańcuchy samochodowe – rodzaje

Chcesz kupić łańcuchy samochodowe? Zobacz tu

Łańcuchy na koła w dużej mierze poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest m.in. w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak jednak modele łańcuchów na koła znajdziemy?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Rozróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w autach ciężarowych, dostawczych, terenowych i osobowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi, grubością i przekrojem ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Różne są także tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci używają przede wszystkim stali manganowej lub tytanowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem znacznego stresu. Aby się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Należy unikać przekraczania prędkości 50 km/h, jazdy po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też obowiązkowo sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Kontakt z firmą:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]