Kłódki szyfrowe lub na klucz – rodzaj ma znaczenie

Kłódki najstarsza znaną nam formą zabezpieczania pojemników i pomieszczeń. Istnieje niezliczona ilość rodzajów kłódek, jednak każda z nich należy do jednego z dwóch podstawowych typów – z prostym trzpieniem lub szeklą wygiętą w kształt litery U. Kłódki z szeklą cechuje uniwersalność i wygoda w użyciu, jednak pod względem wytrzymałości lepiej wypada kłódka trzpieniowa. To oczywiście jeden z wielu możliwych sposobów podziału kłódek. Co więc poza tym wpływa na funkcjonalność kłódek. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Kłódka na szyfr czy na klucz?

Przy wyborze kłódki warto wziąć pod uwagę rodzaj zamknięcia. Do wyboru mamy dwie możliwości – kłódkę szyfrową oraz zamykaną kluczem. Kłódki szyfrowe są wygodne i dość trudne do sforsowania, jednak przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na ich wykonanie. Jeśli widoczny będzie bębenek, złodziej bez trudu złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrą ochronę dadzą tylko produkty z wyższej półki – między innymi kłódki Gerda. Podobnie jest także z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony złodziej otworzy dość szybko.

Jaki materiał do produkcji kłódki?

Dla wytrzymałości kłódki istotny jest też materiał, z którego została ona wykonana. Ważne jest by był on odporny na piłowanie i uderzenia, co zapewni wystarczającą ochronę przed złodziejami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości produkowane są z metali posiadających wspomniane właściwości. Najpopularniejsze rodzaje to przede wszystkim kłódka mosiężna oraz kłódka żeliwna. Poza tym spotykane są również kłódki ze stali (głównie nierdzewnej). Wszelkie kłódki dla podniesienia odporności na wilgoć bywają pokryte powłoką galwaniczną – np. niklem.