Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Sprawdź, gdzie kupić kantar skórzany

Kantar jest częścią uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, gdyż wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – części wsuwanej do pyska, umożliwiającej kierowanie stąpającym zwierzęciem. Kantar to jedna z kluczowych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie prawie nigdy się nie rozstają. Z tej przyczyny powinien on być dopasowany do kształtu i rozmiaru głowy konia oraz nie być powodem powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem dobrać najlepszy kantar dla konia? Na które jego właściwości powinno się zwrócić uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar skórzany czy podszywany?

Na rynku dostępne są przeróżne warianty kantarów: sznurkowe, podszywane, skórzane oraz taśmowe. Te pierwsze, nazywane także halterami, są rekomendowane ze względu na znaczną kontrolę, którą dżokej za ich pomocą może sprawować nad koniem. Dla konia dużo bardziej komfortowy jest jednak kantar skórzany albo taśmowy. Jeszcze większy komfort gwarantują kantary podszywane – np. prawdziwym albo syntetycznym futerkiem, które można zdjąć celem konserwacji. Taki kantar znakomicie chroni przed powstaniem obtarć, a równocześnie pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas treningów lub spacerów.

Kantary – które dla kucy a które dla koni arabskich?

Kantary dla koni produkowane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), którego używają właściciele pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) został natomiast stworzony z myślą o kucach (np. islandzkich) i rocznych koniach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średnich rozmiarów i są odpowiednie między innymi dla koni fryzyjskich, półkrwi arabskiej, holsztyńskich oraz trakenów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak shire lub konie belgijskie) i dużych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich).

Kontakt z firmą:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]