Banknoty kolekcjonerskie i obiegowe – krótka historia

Znajdź banknoty kolekcjonerskie NBP na goldbroker.pl.

Gdy słyszymy o kolekcjonerstwie, błyskawicznym skojarzeniem obok militarystyki oraz filatelistyki jest numizmatyka. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie kolekcjonerów. W połowie ubiegłego wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i innych papierowych środków płatniczych.

Historia banknotów i dlaczego je kolekcjonujemy?

Mało kto wie, iż pierwowzory papierowych środków pieniężnych pojawiły się w Chinach, a nie jak myśli wiele osób – na Starym Kontynencie. Pierwsza ich wersja, bliska w swoim zastosowaniu raczej do współczesnych weksli, sporządzona była ze skóry i pojawiła się około 2200 lat temu za czasów Dynastii Han. Banknoty w formie w jakiej funkcjonują obecnie ukształtowały się natomiast między VII a XII w. w czasie władzy Dynastii Tang i Dynastii Song. Służyły jako ułatwienie dla kupców, ponieważ zwalniały ich od przymusu przemieszczania się na duże odległości z dodatkowym balastem w postaci monet. Mieszkańcy Europy po raz pierwszy usłyszeli o papierowej walucie z historii znanych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Wilhelm z Rubruk, jednak w krajach europejskich zaczęto korzystać z nich powszechnie na przełomie XVII i XVIII w. Z biegiem lat tę formę rozliczenia zobowiązań zaakceptowano na całym świecie. Dopiero w XXI w. gotówka jest zastępowana przez coraz powszechniejszą bankowość elektroniczną. Stąd też może bierze się coraz większe zainteresowanie banknotami jako przedmiotami kolekcjonerskimi, bo nie tylko posiadają one wartość historyczną, ale też artystyczną – od dziesięcioleci przecież imponują drobiazgowym designem.

Kto drukuje banknoty kolekcjonerskie w Polsce?

Osoby kolekcjonujące banknoty, na podobieństwo nimizmatyków, zbierają z reguły banknoty obiegowe z przeróżnych stron świata. Są one bardzo łatwo osiągalne, lecz ich cena bywa znaczna – wszystko zależne jest od roku ich wycofania z obiegu oraz kondycji. Odmienną kategorią banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w niedużym nakładzie, głównie w celu upamiętnienia zasłużonych postaci z kręgu nauki, polityki oraz kultury czy istotnych wydarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 oraz 10 zł emituje Narodowy Bank Polski. Celebrują one między innymi 90 lat odzyskania przez Polskę niepodległości (banknot 10 zł) czy 100. rocznicę przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie nominał 20 zł). Ciekawostką jest, iż poza cudownym designem, banknoty kolekcjonerskie mają analogiczne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, np. znaki widoczne pod ultrafioletem, recto-verso i nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby.

Kontakt z firmą:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]