Jakie filtry powietrza są odpowiednie dla przemysłu?

Jeśli potrzebujesz filtru F9, zobacz tutaj

Przyznajmy to otwarcie: jakość powietrza w naszym kraju nie jest dobra. Pod tym względem Polska jest na jednej z najdalszych pozycji wśród państw Unii Europejskiej. Regularnie przekazywane są kolejne raporty o przekroczeniu dozwolonego poziomu pyłów PM2.5 oraz PM10 i dlatego też nadal poszukiwane są efektywne metody, pozwalające poradzić sobie z narastającym zanieczyszczeniem, w szczególności w miejscach, w których utrzymanie sterylności powietrza jest niezwykle ważne (przykładowo w szpitalnych salach intensywnej terapii).

Filtry dokładne mini-pleat eliminują pyły oraz zarodniki grzybów

Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), czyli filtry powietrza wysokiej efektywności, znane i stosowane są od kilku dziesięcioleci. Są obecne m.in. w odkurzaczach i pokojowych oczyszczaczach powietrza. W wentylacjach montowanych w biurowcach, domach czy urzędach bardzo dobrze sprawdzą się filtry dokładne typu minipleat, które w zależności od klasy poradzą sobie z wyłapywaniem pyłów PM2.5 (klasa filtracji F7) i PM10 (klasa filtracji F9), których cząsteczki są składową smogu. Nie są dla nich problemem także takie zanieczyszczenia, jak spaliny, roztocza lub włókna. Wybierając filtry dokładne F7 czy F9 warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wydajność, ale też na jakość ich produkcji. Te wytwarzane przez rodzimą firmę MARSS Filtry Hepa mają ramę z ocynkowanej stali, która cechuje się dużą odpornością na uszkodzenia i niekorzystne warunki atmosferyczne (jak wysoki poziom temperatury, wilgotności). Skuteczny wkład filtracyjny wyprodukowany z włókna szklanego zabezpieczony jest po stronie wlotu powietrza aluminiową siatką. W filtrach minipleat papier filtracyjny ułożony jest w małe plisy i wzmocniony jest klejem z tworzywa sztucznego, co powoduje, iż produkty te odznaczają się znaczną żywotnością. Filtry minipleat dostępne są w wielu wymiarach dostosowanych do zapotrzebowania każdego odbiorcy.

Filtry HEPA H13 oraz H14 – tam gdzie powinno się zachować wyśrubowane normy sterylności

Do wykorzystania przemysłowego wymagane są z kolei filtry o stanowczo wyższej przepustowości przepływającego powietrza, którą umożliwiają filtry absolutne HEPA H13 oraz H14 . Plisy pakietu filtracyjnego są w nich równomiernie rozdzielone przez separatory z aluminium, a trwała konstrukcja, także wykonana z ocynkowanej stali, jest odporna na wodę i zmiany temperatury, co umożliwia sprawną filtrację w wymagającym środowisku (nawet do 80 stopni Celsjusza). Takie filtry wykorzystywane są tam, gdzie powinno się zachować wyśrubowane normy sterylności powietrza, jak przykładowo w zakładach produkujących leki.

Źródło zdjęcia – marss.pl.

Kontakt z firmą:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 10 46