Wady wzroku – co warto wiedzieć o stożku rogówki?

Poszerz swoje wiadomości o korekcji stożka rogówki.

Keratoconus, zwany inaczej stożkiem rogówki, to dolegliwość, która niezmiernie utrudnia życie – obniża jakość widzenia, a jednocześnie może wywoływać inne choroby oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych okuliści potrafią jednakże poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Stożek rogówki ujawnia się już w okolicy trzydziestego roku życia

Rogówka to transparentny element oka, który silnie ogniskuje promienie światła. Leży przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, jakkolwiek ma dużo nocyceptorów. Mniej więcej w 30. roku życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w środkowej części. Dzieje się tak w następstwie nadwątlenia tkanki, która, według niektórych teorii, ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje astygmatyzm oraz miopię, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie słoneczne. Pacjenci skarżą się również na pieczenie oczu, czasem występuje też widzenie podwójne. Keratoconus nierzadko współistnieje z innymi wadami oczu, np. zapaleniem spojówek spowodowanym alergią. Na szczęście w dzisiejszych czasach osiągalne jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na wczesnym etapie dolegliwość jest prostowana przy użyciu soczewek kontaktowych albo szkieł korekcyjnych, z czasem jednakże konieczne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – zabiegi wszczepienia pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking

Korekcję stożka rogówki prowadzi się za pośrednictwem rozmaitych zabiegów medycznych. Obecnie najefektywniejszą metodą na poprawę jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli zabieg Topoguided. Najlepsze efekty zapewniają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie astygmatyzmu czy też miopii za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg laserowy, który całkiem eliminuje wadę wzroku.

Kontakt z firmą:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]