Protezy, mosty czy implanty stomatologiczne – co wybrać?

Implanty stomatologiczne to najlepszy sposób na pozbycie się braków w uzębieniu. Sprawdzą się zarówno w przypadku braku jednego zęba, jak i całkowitego bezzębia. Ich najważniejszymi zaletami są naturalny wygląd i względnie nieskomplikowania pielęgnacja – implant zęba, a dokładniej jego ceramiczna korona, wygląda identycznie, jak naturalny ząb. Ich założenie jest także mniej uciążliwe dla pacjenta niż założenie pełnej protezy lub mostu – nie wymaga szlifowania przyległych zębów. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda ten zabieg i jak należy się do niego przygotować.

Implanty zębów – fazy terapii

proces wszczepienia implantów zębowych zaczyna się od podania pacjentowi anestetyku. Poza nim istotne jest również stosowne nastawienie i opanowanie strachu. W następnej kolejności stomatolog nacina dziąsła. Umożliwia to odsłonięcie kości i uformowanie w niej miejsca na implant. W tym celu korzysta się z metod piezochirurgii oraz odpowiednio dobranych wierteł. To niesłychanie skomplikowany etap zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego doświadczenia i wyczucia. Precyzja istotna jest również przy umieszczeniu implantu zębowego w łożu. Gdy ten znajdzie się na swoim miejscu, lekarz musi już tylko zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a strach przed odczuciem bólu

Myśl o założeniu implantu zębowego rodzi u części osób obawy związane z potencjalnym przenikliwym bólem odczuwanym w trakcie zabiegu oraz kilka dni po nim. Na szczęście niepokój ten jest całkowicie bezzasadny. Obecnie implantologia dysponuje niezwykle efektywnymi lekami przeciwbólowymi, zapewniającymi pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby szczególnie podatni na odczuwanie bólu mogą oprócz tego poprosić o płytkie znieczulenie ogólne, które zupełnie wyeliminuje problem stresu przed chirurgiem-stomatologiem.