Endodoncja mikroskopowa – nowoczesne metody

Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest miłym tematem. Dziś natomiast, stosując nowoczesne sprzęty i – w szczególności – skuteczne środki przeciwbólowe, stomatolodzy mogą zagwarantować nam, że zabiegi będą w 100% bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne zawsze, kiedy pojawi się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Polega na użyciu ultracienkich sprzętów, przez co dentysta jest w stanie dotrzeć do głęboko położonych warstw zęba. Dobrze jednak pamiętać, iż w leczeniu kanałowym używa się także innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technologicznie sprzętów. Jakich?

Narzędzia do leczenia kanałowego

Oprócz narzędzi manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę ważne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba transmitują do ekranu w zasięgu wzroku lekarza, minimalizując niemal całkowicie ryzyko różnego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe jest również sprawdzenie długości kanałów. Wypracowanie dużej dokładności ułatwiają specjalistyczne maszyny elektroniczne – endometry. Oprócz tego stomatolodzy wykorzystują także specjalne narzędzia, które pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane skrócenie kuracji i polepszenie samopoczucia pacjenta.

Leczenie kanałowe a fundusz zdrowia

Rozpoczynając leczenie kanałowe warto wiedzieć, iż nie we wszystkich sytuacjach jest ono fundowane przez kasę chorych. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami zapewnione jest osobom poniżej 18 lat. Pozostali nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest natomiast pełnopłatne. Jeżeli będzie ono niezbędne, warto wybrać się do lekarza posługującego się odpowiednimi akcesoriami oraz wcześniej dowiedzieć się, co o leczeniu u niego poprzedni klienci piszą w internecie.