Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Nie wszystkie schorzenia dziąseł i zębów mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli te metody terapii okazują się bezskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla większości pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna dysponuje środkami i technologiami, które sprawiają, że nawet wyjątkowo złożone zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg stomatolog?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez dentystę chirurga należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – przede wszystkim na skutek zaawansowanej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga stomatologa trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg stomatolog zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. W dzisiejszych czasach jednak dostępne są środki, zupełnie eliminujące nieprzyjemne odczucia. Ponadto pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą otrzymać pomocnicze środki uspokajające, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.