Czym charakteryzuje się biopsja fuzyjna prostaty?

Wejdź na www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/, aby odnaleźć informacje dotyczące biopsji fuzyjnej.

Gruczoł krokowy, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem kształtu i rozmiaru do kasztana jadalnego. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za wytwarzanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą rozpoczynają się u panów wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak kluczowe jest jej regularne badanie. Daje to szansę zdiagnozowania zapalenia lub przerostu tego gruczołu, a także odpowiednio wczesnego zauważenia niepokojących zmian nowotworowych. Warto zaznaczyć, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie wolno lekceważyć ryzyka jego prawdopodobnego powstania.

Kłopoty oddawaniem moczu i wzwodem – niepokojące symptomy

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia powinni cyklicznie odwiedzać urologa, szczególnie jeżeli zauważyli niecodzienne objawy powiązane z oddawaniem moczu, tj. trudności w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, problemy z erekcją i wytryskiem, wzrost częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, jak również nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zleci badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym niebezpieczeństwie rozwoju raka. Aby natomiast mieć bezsporną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja gruczołu krokowego – co powinno się o niej wiedzieć?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która za sprawą zastosowania w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się wyłącznie z obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem trwającym w większości wypadków ok. pół godziny. Prócz tego pacjent pozostaje również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, więc cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, ponieważ przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. W następnej kolejności patomorfolog sprawdza pobrane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. mała krzepliwość krwi, korzystanie z rozrusznika serca czy uczulenie na niektóre leki. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Kontakt z firmą:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]