platforma rowerowa, bagażnik na hak

Przewożenie rowerów samochodem – platforma rowerowa na hak

Budowa dróg dla rowerów nie tylko w największych miastach, ale także w licznych miejscowościach wypoczynkowych w Polsce i za granicą doprowadziła to tego, iż pakując się na wczasy rozważamy, czy zabrać dodatkowo rower. Jeśli nasz rower się składa, a przy tym jedziemy w pojedynkę, można po prostu wsadzić go do bagażnika. Kłopoty pojawiają się, jeśli podróżujemy całą rodziną i musimy wziąć parę rowerów. W takim przypadku trzeba użyć platformy rowerowej na hak.

Uchwyt rowerowy na dach a platforma rowerowa – główne różnice

Rowery można przewieźć na dachu samochodu, montując na nim dodatkowe uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, lub na platformie rowerowej instalowanej na haku. Obie metody pozwalają na przewóz nawet do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztownym rozwiązaniem, jednakże mają również nieco minusów. Zamocowanie, a potem zdjęcie z nich roweru, bywa sporą uciążliwością głównie dla osób o niskim wzroście. Co więcej ustawienie rowerów na bagażniku dachowym zmienia wysokość pojazdu, i choć z reguły nie jest to przeszkodą w trakcie przejazdu pod niewysokimi bramami, kładkami dla pieszych i mostami, to wpływa na sterowność pojazdu z uwagi na to, iż mocniej reaguje on na podmuchy wiatru. Natomiast platformy rowerowe instalowane na hak wydłużają samochody, wskutek tego korzystający z nich kierowcy muszą zachować wyjątkową ostrożność w czasie parkowania tyłem oraz cofania pojazdu. Jednoślady transportowane na platformie nieraz też wystają poza krawędź auta, a to może przeszkadzać w wymijaniu innych pojazdów na wąskich szosach.

Nim zamówisz bagażnik na rower oszacuj ile jednośladów będziesz wozić

Postanawiając o zakupie platformy na rower na hak należy wpierw uwzględnić kilka kwestii. Jest to stosunkowo drogi zakup, toteż trzeba już na wstępie oszacować ile jednośladów ostatecznie będziemy potrzebowali przetransportować. Bagażnik rowerowego cenionej marki, np. od Thule, będzie służył nam wiele lat i o ile kupujemy go z myślą o rodzinnych wyprawach, należy zdecydować się na taki, na którym zmieścimy 3 lub 4 jednoślady. Innym znaczącym czynnikiem jest sprawdzenie całkowitej wagi rowerów – przed kupnem bagażnika powinno się upewnić się czy utrzyma on obciążenie jakie potrzebujemy na nim zamontować. Sprawdźmy również jak dopinane są rowery do platformy na hak. Więcej zabezpieczeń podtrzymujących jednoślad na miejscu obniża zagrożenie jego przemieszczenia się w trakcie przewozu, grożące potencjalnym zarysowaniem karoserii. W przypadku niepewności, jaką platformę rowerową wybrać, polecamy zwrócić się po poradę do pracownika sklepu mającego w ofercie takie akcesoria.

Kontakt z firmą:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]