W zabawkach, rowerach i pompach przemysłowych – o zastosowaniu silników DC

Jeśli chcesz zamówić silnik szczotkowy, koniecznie sprawdź ultrarobotics.pl.

Mnóstwo maszyn, których używamy każdego dnia i bez których mnóstwo czynności byłoby trudniejszych, aby działać stosuje silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe albo bezszczotkowe, malutkie bądź duże, te silniki zmieniły nasz sposób pracy i życia, a przeciętny człowiek zazwyczaj nie ma świadomości tego, z jakich podzespołów złożone są ani jak funkcjonują te urządzenia.

Co powinno się wiedzieć o silnikach prądu stałego?

Zadaniem silników elektrycznych DC jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju znane są od nieomalże dwustu lat i nie są dokonaniem konkretnej osoby. Do ich opracowania, dalszych modyfikacji i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego użycia w rozmaitego typu urządzeniach, przyczyniły się badania i wynalazki uznanych innowatorów połowy XIX w., takich jak np. Thomas Edison, Thomas Davenport oraz Moritz Jacobi. Silniki DC składają się ze dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora, rotora, statora i szczotek. Dzisiaj często stosowane są też silniki bezszczotkowe, które ze względu na brak tej często ulegającej awarii części, są uważane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są powszechnie lubiane za dużą niezawodność, jak również ciche działanie.

Silniki elektryczne na prąd stały to napęd wielu powszechnie używanych urządzeń

Powiedzieć, iż silniki prądu stałego są wykorzystywane w zasadzie wszędzie to nie egzageracja. Jeśli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD bądź w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneDC są modułem pociągów oraz samochodów sterowanych na odległość, a więc zabawek, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które pewnie podarujemy też naszym potomkom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych nieodzownych w licznych gałęziach przemysłu, między innymi wydobywczej, budowlanej czy produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby modne hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Silniczków na prąd stały używają również entuzjaści elektroniki do tworzenia najróżniejszych modeli z zakresu robotyki i mechaniki.

Chociaż silniki prądu stałego o niedużej mocy bez trudu da się zamówić w sklepach hobbystycznych i z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo silniki od renomowanych producentów.

Kontakt z firmą:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]