Co to jest i jak działa motoreduktor?

Zamów motoreduktory ślimakowe.

Motoreduktory to po prostu zintegrowane połączenia przekładni mechanicznej z napędem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i gdzie się ich używa? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Motoreduktor – zmniejsza prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pomagają wydajniej korzystać z elektrycznych silników jako napęd w najrozmaitszych użyciach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście sprawność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, toteż zawsze zauważalna jest nieduża dysproporcja pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne moduły jak sprzęgła czy hamulce. Ogromną zaletą motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane układy, które da się bez trudu wybrać z oferty producenta tak, aby ich parametry idealnie odpowiadały wymogom konkretnej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a wręcz miesiące, na pracochłonne obliczenia oraz testy pojedynczych układów części. Zależnie od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do długotrwałego albo krótkotrwałego czasu pracy, jak również do niewielkich, średnich albo dużych obciążeń.

W motoreduktorach, w których zastosowano wielostopniowe przekładnie, można uzyskać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się rozróżnia?

Chociaż motoreduktory mogą być składane w oparciu o kilka typów silników (DC, AC, BLDC oraz szeregowych), dzieli się je według rodzaju przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem następujące motoreduktory:
– motoreduktory płaskie i walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową).

Brak chyba takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to transport, przemysł czy produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch wielorakie automaty, jak linie produkcyjne, schody ruchome, atrakcje w parku rozrywki czy wirniki. Duże zróżnicowanie typów użytych w nich przekładni i silników, ich wielkości i mocy przyczyniła się do tego, iż liczbę realnych zestawów, jakie dzisiaj mają w ofercie wiodący światowi producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w tysiącach, lecz właściwie w milionach.

Kontakt z firmą:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]