Zalety faktoringu dla firm

Faktoring należy do najchętniej wybieranych aktualnie usług bankowych. Jest skierowany w szczególności do firm, które stosują opóźnione terminy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zdyscyplinowanie partnerów do szybszego uregulowania należności. Poza tym jest to również najlepsze wyjście dla firm poszukujących kolejnych sposobów sfinansowania kosztów związanych z inwestycjami. Na czym więc polega faktoring? Dlaczego jest tak efektywny? O czym muszą pamiętać przedsiębiorstwa, które postawią na tę metodę pozyskania środków? W jaki sposób uniknąć ewentualnych problemów związanych z faktoringiem?

Na jakich zasadach polega faktoring?

Faktoring zwykle kojarzony jest w szczególności z cesją należności firmy przez bank. W istocie jest on fuzją różnych typów usług, a wykup należności będzie tylko jego częścią. Polega on na cesji należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, a więc firmy. Oprócz tego zobowiązuje się zapewnić mu także inne usługi, takie jak pomoc w ściągnięciu niespłaconych należności, prowadzenie rozliczeń oraz doradztwo finansowe. Na kształt umów dotyczących faktoringu w naszym kraju rzutują postanowienia prawa cywilnego, a także kodeksu spółek handlowych.

Jak wybrać najlepszy faktoring dla biznesu?

Oferty kolejnych banków świadczących faktoring są czasem bardzo różne. Chcąc uniknąć błędów, których rezultatem mogą okazać się duże straty, należy dobrze przemyśleć każdą z nich. Potrzebne okażą się wówczas specjalne kwalifikacje, a tych często po prostu nie mamy. Dlatego wybór faktoringu powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, który podpowie nam, w jaki sposób wybrać bank, który zaproponuje nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda dodatkowy wydatek, ale zwykle okazuje się, że w ten sposób unikniemy podpisania niekorzystnej umowy.