
Faktura ustrukturyzowana – najważniejsze informacje
Krajowy System e-Faktur. Dowiedz się więcej na flobo.io.
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., ale ostatecznie osoby prowadzące działalność na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać do 2022 r. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla osób prowadzących działalność zwolnionych z tego podatku.
Faktury ustrukturyzowane – atuty tego rozwiązania
Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które mają ściśle sformułowaną strukturę informacji zapisanych z użyciem znaczników XML. Ten sposób kodowania w zasadzie mało co mówi człowiekowi, który nie potrafi go rozszyfrować, ale dla stosownej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego rodzaju będzie w pełni zrozumiały. Fakt, że faktury otrzymują jednolitą strukturę powoduje, że bez względu na to jakich programów księgowych użyją kontrahenci transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną odczytane w ten sam sposób. Jest to istotna zmiana na lepsze przede wszystkim dla biur rachunkowych, które do tej pory notorycznie spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia w oprogramowaniu księgowym danych z faktur przekazywanych przez klientów w formie pliku PDF albo zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane zupełnie wykluczają prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgowego, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.
Używanie Krajowego Systemu e-Faktur podnosi bezpieczeństwo rozliczeń
Każdy właściciel firmy z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić oraz odebrać faktury ustrukturyzowane poprzez Krajowy System e-Faktur udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, iż nie zgubią faktury (system przetrzymuje informacje o nich przez dekadę), są zwolnieni z wymogu wysyłania pliku JPK_FA oraz wcześniej otrzymają zwrot VAT. Natomiast Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej zapobiega nieprawidłowościom w sferze podatku VAT, akcyzowego oraz dochodowego. Watro podkreślić, iż obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnej aplikacji księgowej, jednakże musi ona zostać zintegrowana z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]