Co to jest system SWIFT?

Więcej informacji o systemie SWIFT uzyskasz tutaj.

Mimo, iż właściwie na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, dużo Polaków po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji względem Rosji jako reakcja świata na konflikt na Ukrainie. Lecz system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest jednym z podstaw wydajnego działania bankowości międzynarodowej.

Jak działa system SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tego skrótu używa się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie dużo bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, lecz nie jedyny funkcjonujący w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Poza nim m.in. w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: SORBNET, Express Elixir oraz SEPA.Na całym świecie wdrożone są też rozmaite systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na terenie konkretnego państwa.

Co jest zatem największą zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Obejmuje on praktycznie wszystkie państwa na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 10 tys., ale również giełdy, domy maklerskie i wiele innych jednostek finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest również przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeśli zaledwie sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć jak ekspresowo znaleźć takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku największych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]