Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Obrączki ślubne Kraków znajdziesz na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości ślub jest wyjątkowo poruszającym dniem życia. Ceremonia ta wiąże małżonków na zawsze, a oznaką ich miłości, wierności i zaangażowania są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – element ceremonii ślubu od XIII wieku

Początkowo nie było podziału na pierścienie zaręczynowe i obrączki, toteż mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego wręczenie żonie pierścienia stało się częścią sakramentu zaślubin. Mało osób wie jednakże, iż mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilkaset lat później. Już wcześniej miały miejsce przypadki, iż wkładali pierścienie na dłoń gdy wyjeżdżali na wojenne wyprawy, jednakże tradycja ta rozpowszechniła się dopiero w poprzednim stuleciu, a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, że w ojczyźnie wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której powinien być wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w innych państwach, jak na przykład w Wielkiej Brytanii, w Egipcie, w Iranie albo w USA, nakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze staroświeckimi wierzeniami biegnie legendarna “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz mierzy obrączki wspólnie, jednak tradycja mówi, iż przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, bo jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki ślubne – wygraweruj datę ślubu, cytat albo imiona małżonka

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się mniej krzykliwym designem. Przez okres wielu wieków sporządzano je z przeróżnych surowców, bardziej lub mniej wytrzymałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak miedź lub stal), które symbolizowały moc miłości. W dzisiejszych czasach do ich stworzenia wykorzystuje się z reguły platynę i złoto, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Rzecz jasna, zdobi się je często kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu najchętniej kupowane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa gatunki złota (przykładowo tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, świadczą też nierzadko usługę grawerunku. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka albo ważny dla młodej pary cytat.

Kontakt z firmą:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]