Odnajdywanie zapomnianych przodków – tworzenie drzew genealogicznych

Znajomość dziejów rodziny niezbędna jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na informacjach o przodkach tworzona jest świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o przodkach , która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale są jednak i tacy, dla których to nie wystarczy. To właśnie dla nich utworzenie drzewa genealogicznego jest rewelacyjnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli żmudna praca wymagająca cierpliwości

Przygotowanie drzewa genealogicznego rodu – przede wszystkim takiego , które sięga kilka pokoleń do tyłu – bez wątpienia nie jest proste. Odnajdywanie dat czy miejsc przyjścia na świat i śmierci poszczególnych krewnych wymaga naprawdę dużego nakładu pracy. Informacje wyszukać można w zapomnianych archiwach miejskich i kartotekach prowadzonych przez parafie. Na ogół można przeglądać je bez żadnych opłat. Znajdują się jednak i takie miejsca, gdzie należy wnieść ściśle określoną opłatę. Koszt opracowania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które chce się w nim ująć. Dobrze jest pamiętać, że cena badania może również wzrosnąć wraz z potrzebą dojazdu do następnych parafii lub urzędów miejskich leżących na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od początku swojego istnienia zamieszkuje w tym samym miejscu.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu warto je robić?

Na początku stwierdziliśmy, że wiedza dotycząca swoich przodków jest pomocna do zbudowania poczucia własnej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się częścią małej wspólnoty, którą są nasi najbliżsi. Sprawia to również, iż przestajemy czuć się zagubieni w dzisiejszym świecie. To z tych przyczyn obecnie coraz więcej Polaków decyduje się na utworzenie drzewa genealogicznego.